Az elmúlt években a napelemrendszerek népszerűvé váltak hazánkban is, mivel jelentős költségmegtakarítást és környezetbarát megközelítést kínálnak a villamosenergia-termeléshez. Az elképzeléstől a megvalósításig pár hét az út, de sok minden jöhet közbe. A teljesítménytől a panelek méretéig, telepítéséig sok minden megfordul az ember fejében.
Amennyiben napelemes rendszer beszerzésére gondol, olvasson tovább, igyekszünk bemutatni mindent, ami döntését megkönnyítheti!
BERUHÁZÁSI BIZTONSÁG
12 év termékgarancia és 25 év lineáris teljesítményi garancia2.
MAGAS MODULHATÉKONYSÁG
A panelek a PERC (Passivated Emitter and Rear Cell), a Half-Cell és a Solargiga egyedi technológiájának köszönhetően a piacon kimagaslónak számító, akár 19,6% hatékonysággal működnek.
KIVÁLÓ ÁR-ÉRTÉK ARÁNY
A magas hatékonyság rendkívül jó ár-érték aránnyal párosul, így egy alacsonyabb költségvetés mellett sem kell lemondani a minőségről.
ROBUSZTUS TERMÉKKIALAKÍTÁS
A panelek ammóniával (IEC62716), korrózióval (IEC61701), illetve homokkal és porral (IEC60068) szembeni ellenállóképességét több nemzetközi sztenderdnek megfelelő, független terheléses teszt is tanúsítja.
TARTÓSAN NAGY TELJESÍTMÉNY
Hosszú távon biztonságos hozam az Anti LID Technology, Anti PID Technology1 , Hot-Spot Protect és a Traceable Quality Tra.Q™ technológiának köszönhetően.
HOSSZÚ TÁVRA SZÓLÓ GARANCIA
10 év termékgarancia és az Anti-PID technológián kívül 25 év lineáris teljesítménygarancia biztosítja a panelek hosszútávú működését.
Az osztrák Fronius egy több évtizedes iparági múlttal rendelkező, prémium invertergyártó. Vezető pozícióját minőségi és különösen megbízható termékeinek köszönheti. Az Ausztriában tervezett és gyártott Fronius inverterek jó megoldást jelentenek bármilyen méretű rendszerhez, és a SuperFlex Design-nak köszönhetően használhatók a bonyolultabb tetőszerkezeteken is. A szabványos WLAN vagy Ethernet internet interfészen keresztül jól kommunikál más gyártótól származó rendszerelemekkel.
A kategóriájában a legjobb minőséget képviselő és nagy ütemben növekedő SolarEdge 2006 óta van jelen a piacon. A világon az egyik leggyorsabban növekedő gyártóknak számítanak. Különlegességük a megbízhatóságon kívül abban rejlik, hogy a napelem-panelek felügyeletét nem az inverter által vezérelten, hanem az egyes panelek szintjén kezelik. Ennek előnye az inverterek kis méretében és az egyes panelek árnyékoltsága vagy koszolódása által előálló termelési kiesés kiküszöbölhetőségében keresendő.
A nap sugárzása révén a fotonok eltalálják a napelemeket, ami az elektronok ugrásához és áramlásához vezetnek. A paneleket úgy tervezték, hogy befogják ezeket a mozgó elektronokat és irányítsák őket egy áramkör azonos irányába történő mozgása felé. Amikor ez megtörténik, elektromos áramok alakulnak ki. Több paneles rendszerben az elektronok áramlása egyenáramú (DC) áramot generál. Az inverter átalakítja az egyenáramú áramot váltakozó áramú (AC) árammá, hogy otthonában vagy munkahelyén felhasználható legyen. A napelemek akkor működnek a legjobban, ha közvetlenül a napra néznek, lehetőleg árnyékolás – például fák – nélkül. Magyarország napos éghajlata sok háztartás és munkahely számára gazdaságosan termelhető napenergiát biztosít.
A panelek típusa tekintetében a monokristályos és a polikristályos a két leggyakoribb típus. Monokristályos panelek – nagyobb szilikonkristályokból vágják fel, hogy egyenletes kék vagy fekete színűek legyenek. Az ilyen típusú napelemek nagyobb hatékonyságot kínálnak. Polikristályos panelek – a szilícium modellekbe történő öntésével készülnek, nem pedig a kristályból való kivágással. Ez a folyamat tökéletesen négyszögletes elemi méretű napelemekhez vezet, de kevésbé tiszták, mint a monokristályos cellák. Mivel a monokristályos és polikristályos napelemek manapság nagyon hasonlóak az előnyök szempontjából, az Ön választása végül a személyes preferencia és a megjelenés szempontjából fog kialakulni.
A felmérés során tapasztalt szakember méri fel a tető típusát, dőlésszögét, terhelhetőségét és tájolását, valamint információt szerzünk a besugárzási viszonyokról, árnyékoló tereptárgyakról. A legnagyobb mennyiségű energiát a déli fekvésű házakra telepített elemek szolgáltatják, a keleti, vagy nyugati tájolású napelemek akár 15-20%-kal kisebb teljesítményt képesek leadni. Különböző rögzítési technológiákat kell alkalmazni a tető héjazata szerint cserép, betoncserép, trapézlemez, vagy tegola esetében. A helyszíni szemle során információt kérünk a jelenlegi fogyasztásról, energiafogyasztási szokásaikról, jövőbeli terveikről. Emellett felmérjük a kapcsolószekrény állapotát és ha megbíznak a további ügyintézéssel, akkor meghatalmazás aláírását is kérik kollégáink. Ezután elkészítjük részletes ajánlatunkat, mellyel kapcsolatban személyesen is konzultálunk önnel, példákon keresztül bemutatjuk a lehetséges megoldásokat, így javaslatunk alapján optimális döntést hozhat.
A napelemes inverter a rendszer létfontosságú része, mivel átalakítja az egyenáramú elektromos energiát a háztartásban használható váltakozó áramú elektromos árammá.
Többféle szempontból különböztetjük meg az invertereket:
Egyszerű inverter, mely csak átalakítja az egyenáramot váltóárammá, vagy hibrid inverter, melyhez energiatárolót tudunk csatlakoztatni és házunk ún. sziget üzemmódban tud működni – azaz este sem a hálózatról veszünk villamosenergiát, hanem a saját tárolónkból. Tanyavilágban gyakran használatos ez a megoldás.
Mint korábban kifejtettük, az inverter végzi az egyenáram – szaknyelven DC – átalakítását 230 V, 50 Hz váltakozó árammá. Választás előtt mit érdemes tudni az inverterekről? Egy-, vagy három-fázisú inverterre van szükség? Alapvetően ezt a háztartás mérete, a bejövő fázisok száma dönti el. Ha nagyobb teljesítményű erőművet szeretnénk, akkor át kell állni a három fázisra. Legyen-e Wifi-kapcsolat? Ha mobilján, vagy számítógépén szeretné látni a termelési adatokat, akkor ezt a kényelmi szolgáltatást mindenképp érdemes megrendelni! Ha valami üzemzavar van, arról rögtön tájékozódhat.
Ha tanyavilágban lakik, vagy gyakran előfordul áramszünet, akkor érdemes elektromos energiatárolóval összeköthető hibrid invertert választania. Ezekben a kérdésekben nyugodtan kérje ki szakembereink véleményét!
A naperőmű-rendszer kiválasztása összetett folyamat, hiszen számos elemből áll, amelyeket egyenként is figyelembe kell venni. De induláskor legalább három fő dolgot fontos tudni, ezek lehetnek a fontosabb sikertényezők.
Miután 25 évre tervezünk, jó minőségű napelemeket válasszon! Az inverter a rendszer legdrágább eleme, a minőség mellett a jövőbeni várható teljesítményre is gondoljunk!
Tapasztalt, megbízható szakemberekre bízza a tervezést és kivitelezést!
Hiszi vagy sem, a szolárrendszerek továbbra is áramot termelhetnek, még felhős, esős vagy hideg időben is. Persze a termelt energiamennyiség sokkal alacsonyabb, mint a vakitóan napsütéses időben. A fejlettebb, optimalizálóval ellátott napelemek és inverterek használata nagyban kiküszöböli az árnyékok általános teljesítménycsökkentő hatását.
Noha az időjárással semmit sem tudunk tenni, optimalizálhatjuk rendszerünket, hogy nagyobb teljesítményt érjünk el. Különösen igaz ez akkor, ha időnként egy fa, vagy a szomszédos épület árnyékot vet erőművünkre. Az éppen árnyékban lévő panel nem csak, hogy kisebb teljesítménnyel dolgozik, de ez hatással van az egész panel-láncolatra, vagy ahogy nevezzük: stringre. A teljes árnyékban lévő panel pedig fogyasztóként viselkedik, melegszik, ami jelentősen csökkenti az élettartalmát is. Tehát ha önnél a tetőre rendszeresen árnyék vetődne, mindenképp optimalizált rendszert válasszon, ebben segítik munkatársaink.
Ha több energiát termelünk, mint amennyit használunk, akkor a kiserőművünk a termelt villamos energiát az ad-vesz mérőórán keresztül juttatja vissza a hálózatba. Azt tudni kell, hogy a helyi áramszolgáltatók abból élnek, hogy a villamosenergia szállításáért és elosztásáért díjat számítanak fel.
A magyar kormány úgy rendelkezett, hogy évente egyszer kell leolvasni az ad-vesz mérőóra állását (vagyis mennyit fogyasztottunk és mennyit termelt be naperőművünk a hálózatba) és a különbözetet az alábbi, a lakosság számára kedvező módon kell megfizetni:
Ez azt jelenti, hogy érdemes a naperőművet nulla közeli fizetésre tervezni.
A napelemes rendszerek évtizedek óta működnek és a neves gyártók örömmel biztosítják Önnek a 25 éves termelési garanciát. Persze a kisbetűs részeknél előfordulhat, hogy a garancia elvész, ha nem a megfelelő jogosítással rendelkező csapat végzi a telepítést. Ezért ügyeljen arra, hogy tapasztalt, jó hírnévvel rendelkező telepítővel végeztesse a munkát és alaposan tájékozódjon a garanciális feltételekről. Általánosságban háromféle garanciával találkozhatunk:
Ezen felül a kivitelező vállalhat többlet garanciát is. Mostanában találkozhatunk azzal, hogy a kivitelező a szállított panelekre 25 év garanciát vállal. Ez jelenthet valós garanciát, ha mögötte egy jó nevű, nemzetközi biztosítótársaság is áll, de anélkül akár a tisztességtelen piaci magatartás fogalmát is kimerítheti, hiszen ki tudja, hogy 25 év múlva egyáltalán létezik-e még a kivitelező cég?
Ismerjük meg a jelenlegi átlagfogyasztásunk, illetve vegyük figyelembe a jövőbeli terveinket. Átlagfogyasztásunkat meghatározhatjuk becsléssel, mérőóra leolvasásával, vagy korábbi villanyszámlák segítségével. De számos honlap – igy a miénk is – segítséget nyújt ennek meghatározásában. Ha pl.: az Ön havi villanyszámlája 10.000 Ft körüli, akkor a havi fogyasztása kb.: 260 kWh, éves fogyasztása pedig 3.160 kWh körül alakul. Magyarországon a napsütéses órák száma 1.100 óra körüli, igy tehát könnyen kiszámítható, hogy egy optimális, déli fekvésű háztetőre telepitett 3 kW-os rendszer közelitőleg 3.300 kWh energiát termel egy évben. Egy ilyen rendszer tehát lefedi a háztartás éves energiaigényét. Ez a számitás persze csak optimális esetben ilyen könnyű, az esetek nagy részében nem pont déli a tető fekvése, gyakran tagolt a tető, igy sok esetben a paneleket más égtájak felé is néznek. Ezért is mennek ki kollégáink, hogy precíz helyszíni felmérés elvégzését követően adjanak konkrét ajánlatot és készítsenek pontos tervet. ...bővebben
Ahogy az előző pontban bemutattuk, ideális esetben könnyen kiszámítható háztartásunk energiaigényét lefedő naperőmű teljesítménye. De ahogy bekötöttük a naperőművet, csábítóan hat az „ingyen áram” gondolata. Nincs ezzel baj, ilyen az emberi természet. Egy darabig működik, de aztán sokan elkezdenek azon töprengeni, hogy miért nem jutott előbb eszükbe, hogy hűtő-fűtő hőszivattyús klímával mennyivel gazdaságosabb fűteni. Netán egy elektromos autót vennék a feleségemnek, mert az is megéri. Javasoljuk, hogy ha a tető (vagy földi telepítés esetén a kert) mérete megengedi, mielőtt megrendeli naperőművét, gondolja át jövőbeli terveit, mivel teheti gazdaságosabbá háztartását. Várható-e további villamos fogyasztó bekötése, úgy, mint:
Ha további ilyen beruházásokat tervez, kérjük, konzultáljon kollégánkkal, hogy ezeket is figyelembe vegye a méret meghatározásánál.
Hűtőszekrény
Energiatakarékos lámpák (10-nél kevesebb)
LCD TV
Készenléti készülékek
Mosógép (heti 1 használat)
Mosogatógép (hetente kétszer)
Hűtőszekrény
Energiatakarékos lámpák (10-20)
LCD TV
Készenléti készülékek
Mosógép (heti 3-5 használat)
Mosogatógép (heti max. 5 használat)
Számítógép
Kis légkondicionáló
Plazma TV és több televízió
Készenléti készülékek
Mosógép (heti 5+ használat)
Mosogatógép (heti 5+ használat)
Számítógép
Nagy vagy több légkondicionáló
Medence szivattyú
Számítógépek (1-9)
Energiatakarékos lámpák (10-nél kevesebb)
Helyiség fűtés/hűtés (~70nm)
Készenléti készülékek
Mini hűtőszekrény
Nyomtató
Számítógépek (10-49)
Energiatakarékos lámpák (~30-50)
Helyiség fűtés/hűtés (~120nm)
Készenléti készülékek
Mosogatógép (heti 5 használat)
Hűtőszekrény
Nyomtató
Szerver
Számítógépek (50+)
Energiatakarékos lámpák (50+)
Helyiség fűtés/hűtés (250nm+)
Készenléti készülékek
Mosogatógép (heti 5+ használat)
Több hűtőszekrény
Ipari vagy több nyomtató
Szerver szoba
Lift