A hazai villamosenergia vezetékhálózat gyengeségei miatt a vártnál korábban rákényszerülnek a háztartások, hogy a napelemekkel megtermelt áram jelentős részét tárolják. Aki október 31-ig bejelenti a csatlakozási igényt, az még a mostani rendszer szerint a hálózatba visszatáplálhat és csupán a különbözet után fizet az áramért. Akár a régi, akár már az új rendszer szerint építi ki a napelemes rendszerét valaki, mindenképp érdemes a hibrid megoldást választania. A jó hír, hogy az erre alkalmas hibrid inverter technológia már széles körben és elérhető áron rendelkezésre áll, azonban az ilyen szisztémák kiépítése komoly – a hagyományos rendszerek telepítésénél jóval mélyebb – szakértelmet igényel.
Mit jelent a hibrid napelemrendszer?
A hibrid inverteres rendszerek gyakorlatilag azonosan működnek, mint egy hagyományos napelemrendszer. Annyi a különbség, hogy ezek már tárolókapacitást is tudnak kezelni, tehát akkumulátor vezérlésére is alkalmasak. Egy ilyen rendszer segítségével a napelemmel megtermelt energiánk helyben tárolható és később is felhasználható. Így kellő mennyiségű napelempanel és megfelelő méretű tárolókapacitás mellett egy hibrid rendszerrel akár hálózattól függetlenül is tud működni a háztartás energiaellátása.
Milyen költségekkel számolhat az, aki hibrid rendszert szeretne telepíteni?
Mivel a hibrid rendszerek a hagyományos rendszereknél fejlettebbek, így az inverterek ára között jelenleg 30-40%-os különbséggel kell számolni. A megfelelő méretű tároló költsége, azaz maga az akkumulátor azonban sajnos jócskán kitolhatja a hibrid rendszerek megtérülési idejét. Hogy a vásárló a lehető leggazdaságosabb megoldást kapja, az Assix Intersolar-nál igyekszünk minden esetben a háztartás számára legoptimálisabb méretekkel számolni. Így a legtöbb esetben jelenleg 4-5 órányi energia tárolására alkalmas rendszerrel számolunk. Ez a gyakorlatban azt jelenti, ha délután 7-kor lemegy a nap, a háztartás este 10-11 óráig a saját maga által megtermelt és eltárolt áramról működik és csak éjszakára kapcsol vissza hálózati üzembe. Napfelkeltétől pedig már ismét a nap biztosítja az energiát és újra elkezd termelni a rendszer.
A hibrid inverterek közt is van különbség
A piacon jelenleg kétféle hibrid invertertípus érhető el. Az egyik az úgynevezett „mild” hibrid inverter, amelyek úgy vannak felkészítve, hogy képesek legyenek fogadni egy külső egységet, amely többek között szabályozza a töltési ciklust, illetve vezérli az akkumulátort. Így ezek az inverterek a szükséges, hagyományos hálózatra visszatápláló funkciókat el tudják látni, de nem integrálva tartalmazzák az akkumulátoros csatlakozáshoz és üzemeléshez szükséges vezérlő egységet. Ez azt jelenti, hogy a plusz egységet külön meg kell a vásárolnia a tulajdonosnak, ha szeretné hibrid, azaz akkumulátoros módban használni a napelemes rendszerét. A másik megoldás a full hibrid inverter. Ebben a készülékben a fent említett funkciók már alapból benne vannak, így bármikor közvetlenül használhatóak egy akkumulátorral összekötve és szabályozni is tudják a működését.
A szakértelem kritikus tényező lesz a hibrid rendszerek telepítésénél
Tekintettel arra, hogy az energia akkumulátoros tárolása fokozottan tűzveszélyes, a hibrid napelemrendszerek telepítése nagyon komoly szakértelmet és tapasztalatot igényel. Emellett a tanúsítások, a telepítés dokumentációja, illetve a karbantartás is sokkal kritikusabb tényező a hibrid rendszerek esetén a hagyományos napelemes rendszerekhez képest. Ebben az esetben annak, aki hibrid napelemrendszer kialakítása mellett dönt, kizárólag profi, több éves tapasztalttal és kiváló referenciákkal rendelkező, szakképzett csapattal érdemes dolgoznia.
Navigáció
Adatvédelem
Közösségi oldalaink
Cím
Assix Intersolar Kft.
Székhely: H-1211 Budapest, Terelő u. 20.
Iroda: H-1211 Budapest, Színesfém utca 12-14.
Mobilon egy érintéssel hívható!